image image image image image image image image

Turnieje rycerskie

W okresie wczesnego średniowiecza rycerze biorąc udział w turniejach formowali drużyny i starali się nawzajem obezwładnić. Nazywało się to walką wręcz. Często ponosił rycerzy temperament; mimo rozkazu zaprzestania walki bili się dalej. Dołączali do nich giermkowie i turniej przeradzał się w regularną, krwawą bitwę. Kiedy król angielski Edward I pokonał francuskiego rycerza w walce wręcz w roku 1273, Francuzi zaatakowali w odwecie z taką furią, że turniej ów został nazwany "małą wojną pod Chalon". We wczesnym średniowieczu rozmiłowani w bitwach rycerze lubili "broczyć krwią i słuchać odgłosu wybijania zębów".

Czasami walczyli tak długo, dopóki nie powalił ich śmiertelny cios. Turnieje były dobrą zaprawą wojenną. Od początku XV wieku coraz większe znaczenie przywiązywano do widowiskowości. Trybuny były pięknie udekorowane herbami rycerzy, którzy uczestniczyli w turnieju. Urządzono, zwane z francuska pas d'arme - rycerze wyzywali się na pojedynek, odgrywali scenki, w których bronili dziewicy lub ratowali damę porwaną przez smoka.Turnieje dawały rycerzowi możliwość okazania damie afektu /uczucia/. Pod koniec średniowiecza turnieje zaczęły wychodzić z mody. Na ogłoszony w tym czasie turniej w St Omer we Francji przybył tylko jeden niemiecki rycerz.


-1988 - I Śląski Turniej Rycerski
- 1989 - II Śląski Turniej Rycerski (Zamek Grodziec)
- 1999 - III Śląski Turniej Rycerski (Zamek Grodziec)
- 2000 - IV Śląski Turniej Rycerski (jako impreza towarzysząca Mistrzostwom Świata w Płukaniu Złota "Złotoryja 2000" - Zamek Grodziec)
- 2001 - V Śląski Turniej Rycerski (w Złotoryi przy okazji 780-lecia miasta - Zamek Grodziec)
- 2002 - VI Śląski Turniej Rycerski (Zamek Grodziec),
- 2003 - VII Śląski Turniej Rycerski (Zamek Grodziec),
- 2004 - VIII Śląski Turniej Rycerski (w Świerzawie),
- 2005 - IX Śląski Turniej Rycerski (Zamek Grodziec).

Zamek Grodziec na TripAdvisor.com

Szlak zamków i pałaców